یکشنبه، 29 دسامبر 19 - 04:59
وقتی آمپر آب ماشین بالا رفت چه کنیم؟

بالا رفتن آمپر ماشین یکی از موضوعات بسیار مهمی است که بی شک برای تمامی رانندگان رخ داده است و ممکن است حاکی از یک مشکل بسیار جدی و یا یک مشکل سطحی باشد، اما در این مقاله از مجله خودرویی اتوکار قصد داریم به بررسی این موضوع بسیار مهم بپردازیم.

بالا رفتن آمپر ماشین یکی از موضوعات بسیار مهمی است که بی شک برای تمامی رانندگان رخ داده است و ممکن است حاکی از یک مشکل بسیار جدی و یا یک مشکل سطحی باشد، اما در این مقاله از مجله خودرویی اتوکار قصد داریم به بررسی این موضوع بسیار مهم بپردازیم. هر ساله و با شروع فصل گرما شاهد رخ دادن این مشکل خواهیم بود اما در مرحله اول به هیچ عنوان نباید کنترل خودمان را از دست بدهیم و همواره خونسردی خود را حفظ کنیم تا بتوانیم چاره ای مناسب برای حل این مشکل بیاندیشیم.

دلایل قابل توجه ای که منجر به بالا رفتن آمپر ماشین می شود چیست؟

همان طور که در موارد فوق به آن اشاره کردیم دلایل بسیار متعددی وجود دارد که در نهایت منجر به بالا رفتن آمپر ماشین خواهد شد اما این موضوعات می تواند تنها به یک ایراد کوچک بسنده کند و یا وارد دنیای بزرگتری شود که عملا رفع آن نیاز به متخصص خواهد داشت، برخی از این عوامل عبارتند از:

۱٫ عملکرد نادرست رادیاتور

۲ . اشکال در ترموستات

۳٫ عملکرد نادرست واتر پمپ

۴٫ فن رادیاتور

۵٫ کم بودن خلاصی سوپاپها (سفت بودن سوپاپها)

۶٫ مسدود بودن خروجی اگزوز

۷٫ کثیف بودن بیش از حد بدنه موتور

۸٫ پایین بودن سطح و کیفیت روغن موتور

۹٫ تنظیم نبودن موتور

دمای نرمال کارکرد موتور در چه محدوده ای است؟

برای آنکه بتوانید دمای نرمال موتور خود را بررسی کنید تنها لازم است تا نگاهی به عقربه های موجود در پشت داشبورد خودروی خود بیاندازید، برای این کار در ابتدا لازم است خودروری خود را روشن کنید (البته کولر را خاموش کنید) سپس از خودرو پیاده شده و در قسمت جلوپنجره قرار بگیرید و منتظر روشن شدن فن بمانید، پس از آن که فن خودروی شما روشن شد به سرعت به داخل خودرور برگشته و محدوده موردنظر را به یاد داشته باشید این روند را هنگامی که فن خودرو خامشو نیز شد هم تکرار کنید، عملا حال به یک میزان ثابتی دست یابی پیدا کرده اید.

به یاد داشته باشید که در هنگام رانندگی در سرازیری ها همواره آمپر اب خودروی شما کمتر از حالت عادی و در هنگام عبور از سربالایی ها بیشتر از حالت معمول استف این مورد نباید شما را نگران کند زیرا امری کاملا طبیعی است و هنگامی که به شرایط اولیه برگشتید این موضوع به خوبی رفع خواهد شد.

بالا رفتن آمپر ماشین

اقدامات لازم جهت پیشگیری از جوش آوردن خودرو:

در هنگام رانندگی همواره دید خود را به آمپر آب داشته باشید و هر زمانی که تصور کردید میزان دمای آن در حال افزایش بوده و خط نرمال را رد نموده است نوبت به اقدامات لازم می رسد تا از بروز جوش آوردن خودرو جلوگیری کنید، برای این کار لازم است تا گام های زیر را با موفقیت بپیمایید.

۱- ابتدا ماشین را در گوشه ای نگه دارید، خونسردی خود را حفظ کرده و کاپوت خودروی خود را بالا دهید تا در گرمای اضافی موتور خارج شود. توجه داشته باشید که به هیچ عنوان نباید درب رادیاتور را باز کنید زیرا حرارت مخزن ان بسیار بالا بوده و  در صورت فوران نمودن آب جوش درون محفظه ممکن است صورت خود را دچار سوختگی کنید.

لطفا مرا بخوانید  علائم نشت مایعات در خودرو | روغن موتور

۲- فن خودروی خود را بررسی کنید و چنانچه عملکرد آن مطلوب نبود و یا روشن نشد به سراغ روشن نمودن کولر ها بروید تا دور تند فن ها به کار آید، چنانچه مجددا فن های خودروی شما کار نکردند بر روی پره های رادیاتور آب بریزید تا کمی خنک شوند، سپس موتور را خاموش کنید و در پی رفع مشکل فن ها باشید، توجه داشته باشید که به هیچ عنوان به صورت مستقیم بر روی موتور آب نریزید زیرا دمای آن بسیار بالاست و ممکن است به سایر قطعات خودرو اسیب وارد شود، همچنین از دیگر دلایل مهم عدم کارکرد فن های الکتریکی خرابی سنسور دمای آب یا رله فنها است.

۳- اما در حالت دیگر ممکن است فن های ماشین شما کار کند و همچنان دمای آب بالا باشدف در این حالت مشکل از کم بودن آب در سیستم است که برای خنک نمودن آن باید خودروی خود را خاموش کنید و هر چند ثانیه تک استارت بزنید، منظور از تک استارت این است که خودروی شما یک استارت کوچک بخورد اما روشن نشود این کار باعث می شود تا  رینگ پیستون به دیواره سیلندر نچسبد، پس از آن که دمای موتور کاهش پیدا کرد در رادیاتور را باز کنید و درون آن مقداری آب بریزید.

اما در حالتی دیگر ممکن است هم فن خودروری شما سالم باشد و هم مشکلی در سیستم آب رسانی خودرو وجود نداشته باشد اما با این حال شما مجددا مشکل با بالا رفتن آمپر ماشین خود رو به رو هستید، در این مرحله بهتر است به یک متخصص مراجعه کنید زیرا مسائل مربوط به این حوزه کاملا تخصصی بوده و خارج از این مقاله گنجانده می شود، باز هم در این مرحله تاکید می کنیم که به هیچ عنوان در رادیاتور خودروی خود را باز نکنید زیرا این موضوع می تواند بسیار بسیار خطرناک باشد.

اقدامات لازم برای جلوگیری از بالارفتن دمای آب موتور

از مهمترین اقداماتی که از بالارفتن دمای آب موتور پیشگیری می کند رسیدگی مرتب به رادیاتور و بررسی کامل اجزای آن و اطمینان از عدم هر گونه نشتی در سیستم، تعویض به موقع مایع سیستم خنک کننده (طبق دفترچه راهنمای خودرو – معمولا هر ۲ سال یکبار)، چک کردن میزان آب موجود در سیستم به صورت هفتگی، چک کردن وضعیت فن ها، اطمینان از پر بودن گاز کولر هنگام استفاده از آن (در صورت کمبود گاز در مدار کولر، فرمان روشن شدن فن ها در حالت تند صادر نمی شود)، بررسی وضعیت در رادیاتور و تعویض آن در صورت نیاز، هواگیری صحیح و اصولی و تمیز کردن پره های رادیاتور سالی یکبار است.

منبع gear5

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *