یکشنبه، 29 دسامبر 19 - 04:12
شستن موتور ماشین

شستن موتور ماشین یکی از عوامل بسیار موثر و تاثیر گذار در عملکرد خودروی شما است، اما همواره باید توجه داشته باشید که شستن موتور ماشین آن قدر ها هم ساده نیست و باید نکات خاصی در این زمینه طی شود تا بتوان بهترین عملکرد را داشت، در این مقاله از مجله خودرویی اتوکار  قصد داریم به بررسی چگونگی شستن موتور ماشین بپردازیم

شستن موتور ماشین یکی از عوامل بسیار موثر و تاثیر گذار در عملکرد خودروی شما است، اما همواره باید توجه داشته باشید که شستن موتور ماشین آن قدر ها هم ساده نیست و باید نکات خاصی در این زمینه طی شود تا بتوان بهترین عملکرد را داشت، در این مقاله از مجله خودرویی اتوکار  قصد داریم به بررسی چگونگی شستن موتور ماشین بپردازیم تا شما عزیزان بتوانید با خیالی آسوده و راحت اقدام به شست و شوی آن کنید، لطفا در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات کامل و جامعی در خصوص این موضوع به دست آورید.

راه های شستن موتور ماشین بدون آسیب رسیدن به موتور

شما در طول روز در حال گذر از جاده های خاکی، آسفالت، ماسه ای و…. هستید و این موضوع سبب می شود گرد و خاک ناشی از این جاده ها بر روی موتور خودروی شما بشیند و عملا آن را کثیف کند، این کثیفی در خودروی شما و آن هم بر روی موتور شما می تواند کمی آزاردهنده باشد، برای آن که بتوانید به سرعت این موضوع را حل و فصل نمایید و کثیفی های موجود بر روی موتور خودروی خودتان را تمیز نمایید لازم است تا به یک سری از نکات و اصول پایبند باشید تا بتوانید به خوبی از پس این کار بر بیاید. (تمیز بودن موتور یکی از راه های تشخیص بهتر و سریع تر نشستی در آن است. )

شستن موتور ماشین

۱- مکان مناسبی را برای شستن موتور ماشین پیدا کنید.

پیدا نمودن یک مکان بسیار مناسب که بخواهید در آن موتور خودروی خود را بشویید عملا  از اولین و مهمترین موارد است که باید به آن بپردازید، این محل باید به گونه ای نباشد که به راحتی آب استخراج شده از موتور به فاضلاب و خیابان های سطح شهر برسد، این روش یک روش کاملا غیرقانونی و غیر اصولی است که حتما باید توسط شما کنترل شده و رعایت شود. بسیاری از مغازه ها و یا مکان های شست و شوی خودرو (کارواش ها) مکان بسیار مناسبی را برای این کار در نظر گرفته اند، بهتر است ابتدا به این مراکز رفته و به طور عملی این موضوع را مشاهده کنید. در شستن موتور ماشین به این نکته بسیار مهم همواره توجه داشته باشید که : آب ریختن بر روی موتور داغ می تواند بسیار خطرناک و خطرساز باشد و باعث آسیب به موتور خودرویتان گردد، از این رو در ابتدا سعی کنید موتور خودروی شما به طور کامل خشک شده و سپس اقدام به تمیز سازی و شست  و شوی آن کنید.

۲- از چه موادی استفاده کنیم؟ | مواد لازم در جهت شستن موتور ماشین

مانند همه روش ها شما نیاز است تا برای شستن موتور ماشین خود یک سری از مواد اولیه ضروری را تهیه کنید تا بتوانید به راحتی و با سرعت کار بیشتری این کار را انجام دهید، در این خصوص لازم است تا ابزار های زیر را آماده کنید:

  • سطل
  • برس تمیز کننده یا ابر ظرفشویی
  • دستکش
  • موتور شوی
  • کیسه های پلاستیکی
  • عینک ایمنی
  • جاروبرقی و یا لوله هوای آزاد
  • آب، ترجیحاً داغ
  • شلنگ آب با نازل راه انداز برای کنترل جریان آب و یا یک بطری اسپری

۳- باید ها و نباید ها در شستن موتور ماشین

مرحله ۱: شما باید در ابتدا از بخش های حساس و ویژه ای که نباید خیس شوند محافظت کنید تا در این شرایط بتوانید از خودروی خود محافظت کنید، برای این کار ابتدا لازم است آلترناتور را پیدا نموده و بر روی آن چیزی بگذارید، ورودی هوا، توزیع کننده، بسته سیم پیچ و هر نوع فیلتری که دم دستتان است و احتمال آسیب دیدن به آن وجود دارد را بپوشانید. (از کیسه های پلاستیکی برای پوشاندن این قسمت ها استفاده کنید) باید بدانید که چنانچه این قسمت ها مرطوب شوند احتمالا تا هنگامی که کاملا خشک نشوند موتور خودروی شما به درستی کار نخواهد کرد، از این رو اگر از هر بخش دیگری نگران هستید آن قسمت را بپوشانید.

مرحله ۲: محلول موتور شو را آماده کنید، این محلول را با آب ترکیب کنید به طوری که مخلوط شما صابونی باشد (می توانید از دستورالعمل های روی بطری استفاده کنید.) همواره تمامی دستورالعمل های ایمنی محصول را رعایت کنید.

شستن موتور ماشین

مرحله ۳: موتور را آبکشی کنید. از یک واشر فشار بالا یا شلنگ فشار دار کم تا متوسط استفاده کنید. از عقب موتور به جلو بیایید، از دیواره شروع کنید و به جلو حرکت کنید، به طور کامل تمیز کاری را انجام دهید. از استفاده زیاد مستقیم اسپری بر روی اجزای الکتریکی خودداری کنید.

هشدار: اگر فشار شلنگ بیش از حد بالا باشد، احتمالاً می تواند به اجزای موتور آسیب رسانده یا آب را وارد اتصالات الکتریکی کند و باعث بروز مشکلات شود.

مرحله ۴: محیط اطراف دهانه موتور را با استفاده از محلول بسیار مناسبی تمیز کنید.

همانند روش دستورالعمل محصول عمل کنید و به هیچ عنوان آن را بر روی سطوح نقاشی شده نریزید، این محلول یا پودر را به کمک شلنگ بشویید و بار ها تکرار کنید. (این در صورتی است که تمیزکننده خودروی شما تمامی کثیفی ها و دوده ها را برای بار اول از بین نبرده باشد.) این کار را سریع انجام دهید و به هیچ عنوان اجازه ندهید در هنگام شستن موتور ماشین با استفاده از محلول تمیزکننده آنقدر بد عمل کنید که این محلول بر روی موتور یا سایر اجزای دیگر نماند زیرا باعث می شود لکه ایجاد شود.

مرحله ۵: سطل خود را بردارید و با استفاده از برس مخصوص به آرامی موتور خودرویتان را بشویید و آن را تمیز کنید.

مرحله ۶: در این مرحله اجازه دهید مایع تمیز کننده مقداری بر روی موتور خودرویتان بماند و فورا آن را آبکشی نکنید، حداقل میزان قرار دادن این مایع بر روی موتور خودروی خودتان باید ۱۵ دقیقه باشد. این کار این امکان را می دهد که گریس و کثیفی ها را از هم بپاشاند و از بین بروند.

مرحله ۷: حال می توانید محلول را با استفاده از شلنگ و یا بطری اسپری پر شده با آب

مرحله ۸: خشک کردن موتور، با استفاده از حوله ها و یا پاک کننده های مناسب خودرو، محل شست و شو را به خوبی تمیز نمایید. اگر در روز گرم و آفتابی هستید, کاپوت را باز بگذارید. در این مرحله توجه داشته باشید که هر نوع کفی را باید از سطح موتور خودرو پاک نمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *