دوشنبه، 02 دسامبر 19 - 01:48
معنی چراغ های هشدار روی داشبورد ماشین چیست؟

چراغ های هشدار دهنده بسیار زیادی روی داشبورد و پشت آمپر ماشین وجود دارد که هر کدام نشان دهنده چیزی در خودرو می باشد.

چراغ های هشدار داشبورد اتومبیل که شما نمیدانید چه چیزی را نشان می دهند

تمامی اتومبیل ها دارای پنج چراغ هشدار دهنده هستند، که باید جدی گرفته شوند ؛ همه چیز با اتومبیل شما در حال حرکت است که ناگهان یک چراغ هشداردهنده روی داشبورد روشن میشود.

چراغ های هشدار داشبورد

به معنای واقعی کلمه ده ها چراغ هشدار و چراغ موتور در ماشینهای مدرن امروزی وجود دارد که هرکدام از آنها معنای خودشان را دارند.

درحالیکه براساس شرکت های سازنده اتومبیل آنها متفاوت هستند شاخص های چراغ هشدار داشبورد پنج عامل مهم هستند. چنانچه در بخش دانستنی های خودرو در اتوکار توضیح داده ایم چراغ های هشدار به سه رنگ عمومی تقسیم میشوند، بیشتر این چراغ های هشدار قرمز هستند ، اما مهم نیست که بدانیم چه سطحی از چراغ قرمز نیاز به توجه دارد؟

چراغ های هشدار داشبورد قرمز رنگ:

رنگی روشن است که نیاز به تعمیر و نگهداری فوری توسط مکانیک را دارد. رنگ قرمز همچنین میتواند یادآور مسافت پیموده و یااینکه سیستمی خاص مانند ترمز دستی و کیسه هوای که درگیر است، باشد.

چراغ های هشدار داشبورد

چراغ های هشدار داشبورد چه معنی دارند؟

چراغ های هشدار داشبورد زرد/نارنجی رنگ:

یک رنگ زرد یا نارنجی مانند چک کردن چراغ موتور نیاز به تعمیر و یا جایگزینی خدمات منظم دارد. یک چراغ زرد فلش به این معنی است که یک قطعه از خودرو باید سریعا بررسی شود.

چراغ های هشدار داشبورد سبز/آبی رنگ:

بطور معمول چراغ سبز و آبی به راننده، سیستمی فعال مانند چراغ جلو یا تهویه هوا را نشان میدهد.

چراغ های هشدار داشبورد ماشین چه چیزی را نشان می دهند؟

این پنج چراغ هشدار دهنده ماشین هنگامی که روشن میشوند باید بطور جدی بررسی شوند.

1:چراغ هشدار دمای موتور:

این چراغ برای توصیه به راننده است که درجه حرارت موتور از حد معمول بیشتر شده است ، درحالیکه اغلب میتواند نشان دهنده این باشد که وسیله نقلیه بیش از حد گرم است.

گاهی اوقات این چراغ برای نشان دادن این است که سنسور دمای موتور آسیب دیده است و یا اطلاعات دقیق را به ecu منتقل نمیکند. درمورد دیگر ، به این معنی است که دمای خنک کننده خیلی زیاد است و یا موتور بیش از حد گرم شده است .

معنی چراغ داشبورد

چراغ هشدار داشبورد نشان دهنده دمای موتور

اگر این اتفاق افتاد چکار کنیم:

زمانیکه موتور بیش از حد داغ شده است میتواند باعث آسیب جدی شود،از واشر سر سیلندر ترکیده، تا آسیب رسیدن به یک قطعه داخلی! شما باید اتومبیل را به مکانی امن منتقل کنید و موتور را خاموش کنید و یا با یک یدک کش تماس بگیرید تا وسیله نقلیه را به تعمیرگاه ببرد. این کار به مکانیک سیار اجازه میدهد که خودرو را بازرسی کند تا علت روشن شدن چراغ را شناسایی کرده و تعمیرات لازم را انجام دهد.

2- چراغ هشدار فشار روغن:

برای نگه داشتن قطعات متحرک است که به درستی روغن کاری شده اند یا خیر. موتور خودرو یک سیستم روغن کاری پیچیده دارد. این کاربه مراقبت فشار روغن توصیه شده بستگی دارد.

در بخشی دیگر از نمناک گفتیم که زمانیکه موتور رسوب دارد ،روغن کثیف و آلوده است یا یک پمپ یا فیلتر روغن آسیب دیده است که میتواند موجب مشکلات فشار روغن شود. اگر فشار روغن پائین بیاید، چراغ هشدار روشن میشود.

وقتی اتفاق افتاد چکار کنیم:

هر زمانیکه این چراغ راهنما روشن شود، باید بطور جدی بررسی شود ،به مکان امنی بروید و هرچه سریعتر اتومبیل را خاموش کنید. با یک یدک کش تماس بگیرید و خودرو را برای بازرسی حرفه ای اتومبیل به تعمیرگاه ببرید.

چراغ هشدار روغن موتور

چراغ هشدار کم بودن فشار روغن موتور

3- چراغ هشدار شارژ کردن باتری:

این هشدار به دلیل گرمای بیش از حد یا فشار کم نیست، اما باید هرچه سریعتر بررسی شود. چراغ هشدار باطری نشان میدهد که باتری شما هنگام حرکت روی آمپر یا ولتاژ حرکت میکند.

آمپلی فایر برای راه اندازی ماشین لازم است، در حالیکه ولت های چراغ جلو ،رادیو و یا سایر لوازم جانبی هنگام حرکت روشن نمیشود. این چراغ هشدار همچنین میتواند خطای سیستم شارژ کننده را نشان دهد مانند اینکه آداپتور سیستم شارژ آسیب دیده است.

اگر این اتفاق افتاد چکار کنیم:

هنگامیکه این چراغ روشن میشود، باید بدون خاموش کردن وسیله نقلیه رانندگی کنید. اگر باتری کم است احتمال دارد که ماشین شما روشن نشود تا اینکه مسئله حل شود. پس با یک مکانیک تماس بگیرید تا چراغ اخطار را بررسی کند.

4-چراغ هشدار ترمز:

بر طبق نظر بیشتر مکانیک های حرفه ای این یکی از هشدارهایی است که 100 درصد باید فورا به آن رسیدگی کرد. در بیشتر این موارد زمانیکه چراغ هشدار ترمز روشن میشود، به این معنی است که ترمز دستی کشیده شده است. سعی کنید ترمز دستی را از حالت خواب در بیاورید.

اگر چنین نیست، این امکان وجود دارد که روغن ترمز درحال حرکت است و یا یک مسئله مکانیکی با ترمز وجود دارد. درحالیکه اگر جایگزین کردن لنت ترمزها،روتورها و کلاپر ها انجام شده باشد ،این مشکل بطور قابل توجهی کاهش میابد.

زمانیکه اتفاق افتاد چکار کنیم:

زمانیکه چراغ روشن شود، درابتدا ترمز دستی را چک کنید.80 درصد موضوع دراین زمان حل میشود ، اگر مشکل حل نشد بایک مکانیک تماس بگیرید تا قبل روشن شدن مجدد و حرکت خودرو مشکل را بررسی کند.

چراغ هشدار باتری

معنی چراغ های هشدار دهنده پشت آمپر خودرو

5- چراغ موتور را چک کنید:

چک کردن چراغ موتور یک منبع احتمالی برای این است که ecu وسیله نقلیه یک گسل مکانیکی یاالکتریکی توسط یک سنسور سیستم موتور را کنترل میکند. یک رنگ زرد یا نارنجی روشن میشود که این مشکل میتواند از یک سنسور معیوب یا مشکل جدی از اجزای موتور باشد.

اگراین اتفاق افتاد چکار کنیم:

هرزمان که این چراغ روشن شود، باید بطور جدی بررسی شود،بایک مکانیک حرفه ای تماس بگیرید و آن را بطور کامل بازرسی کنید ،چرا که وقتی این چراغ روشن شود، تعمیرات لازم را احتیاج دارد و شما نباید خودرو را تا حل شدن مشکل، حرکت دهید.

منبع نمناک

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *